dátum: 92.09.3.    fájl: c2429-1.htm     C. 2429-2430


The Pollock-Krasner Foundation, Inc.
725 Park Avenue, New York, New York 10021

        Ajánlás

Váli Dezső a mai magyar festészet középnemzedékének egyik legtehetségesebb, legkiterjedtebb életművet magáénak mondható alkotója. Váli nem a divatáramlatoknak hódolva, az aktuális művészeti piac igényeinek engedve folytatja munkásságát, hanem művészetének önnön törvényei szerint. Épp ezért Váli képei mindig félreismerhetetlenek, az egyéni kézjegy ereje a legkülönbözőbb témákon is átüt, akár a közép-európai régióban legendássá lett zsidótemető témájáról, akár a művész saját ateliéjét a magány metaforájaként előállító sorozatról legyen szó. Nem kétséges számomra, hogy Váli munkássága, mely az amerikai kritika és piac számára ismeretlen, mégis egyetemes jelentőségű, hiszen a Morandi introvertáltságát, elmélyültségét felidéző munkái, roppant szenzitív, a New York School kolorizmusára visszautaló művei egy kikezdhetetlen személyiség nagyszerű fejlődésének dokumentumai. Mikor az Önök figyelmébe ajánlom Váli Dezső festészetét, abban a reményben teszem, hogy az Önök által nyújtott támogatás lehetővé teszi számára, hogy művészete teljes egészében kibontakozhassak, s ígéretes tervei mindegyikét megvalósíthassa.

Váli közép-európai koncepciójának, elkötelezettségének, művészeti programjának integráns része az a radikális döntés, amellyel munkáit távol tartja a galériás világ szintereitől, a nagy nyugat-európai, amerikai piactól. Ez a döntés nem pusztán gesztus, hanem a régióhoz való ragaszkodás, az identitás megőrzésének eszköze. Váli számára épp ezért fontos, hogy művei abban a közegben maradjanak, ahol él és tevékenykedik. Az 1990. augusztusi Ernst múzeumbeli, nagy sikerrel és pozitív sajtóvisszhanggal zárult kiállítása után Váli ott kiállított műveinek java részét budapesti és vidéki múzeumoknak ajándékozta, s így ezek e gyűjtemények megbecsült, értékes darabjaivá váltak.

Ide tartozik még Váli rendíthetetlen avantgárdé attitűdjének az a vonatkozása, mely szintén összefügg a képeinek sorsát különös gondossággal követő magatartással. Váli ugyanis képeinek jelentős részét személyes jó barátainak illetve a budapesti értelmiség javának ajándékozta. E megfontolása hasonlatos a múzeumokkal szemben kialakított stratégiájához, számára roppant fontos, hogy képei az általa is élt nyilvánosság szerkezetében maradjanak.    

Professor dr. György Péter
Academy of Fine Arts, Budapest
        Head of
Department of Aesthetics

Budapest, 1992. szeptember 3.