94.7.                                       TA/FARKAS1                                                        C.4269A

 

 

válaszcikk P. Szűcs Julianna 94. szeptember 5., hétfői szám cikke, Szőnyi kapcsán

nem jelent meg

 

 

Szegény zsidó!

 

    Szőnyi ...kevesebb metaképzőművészeti érzelmet gerjeszt, mint a félszáz éve tragikus halállal halt Farkas István mutáló szintű életműve...

írja P. Szűcs Julianna művészettörténész a Népszabadság 94. szeptember 5., hétfői számában, Szőnyi István centenáriumi kiállítása kapcsán.

    Vagyis.  

1. Farkas István magyar festőt Auschwitzban megölték és ő ezért érdekes a kiállításnéző embereknek. Ugyanis sajnáljuk. Így és ezért - érdekesebb a festészete, mintha nem ölték volna meg. Így van ez a Nemzeti Galéria számára is, aki a Szőnyi kiállítást elmulasztotta, de Farkasnak emlékkiállítást rendezett évfordulója alkalmából.

2. Félreértés ne essék, nem képzőművészeti minőségről van szó. Nem a képeit szeretjük. Élményeink "meták".

3. Életművének jellegzetessége, hogy igen változó a színvonala.

 Hát kérem.

1. Én Szőnyi Istvánt is sajnálom, hogy meghalt. De ezt csak mellékesen.

2. Farkas életműve csakugyan egyenetlen. A tétel igaz. A festők nagyobb része már csak ilyen. Picasso, Klee, Ferenczy Károly. Nagyszerű festőink vannak életművükben sok-sok gyenge képpel. Számomra a sort Nagy Balogh János zárja, az öt csodás képével. A többi gyenge, érdektelen. Tehát Farkas Istvánnal kapcsolatban ez az igaz állítás nem informál semmiről.

3. Illetve dehogynem. Ha egy kritikus ezt tartja róla legfontosabbnak elmondani egy mondatban, jellemzésként. Akkor ez a mondat ezt jelenti: túlértékeljük Farkast.

4. És ezt nem értem. P. Szűcsöt mindig figyelemmel olvasom, jó szeme van és érti a szakmáját. Noha szerintem kiinduló tézise téves, ha szokásosan a szerint értékel is, hogy a tárgyalt művész, mű vajon mennyire alkalmas eszköz a világforradalom végső győzelméhez. Nem gúnyolódom.

5.  Farkas István nem szegény zsidó, hanem magyar zseni volt, a XX. századi -mondjuk- öt legnagyobb között. P. Szűcsnek joga másként értékelni. De szakemberként ekkorát tévedni?!  Egyszerűen nem értem. Egy cikk nem magánügy, akkor sem, ha magánvéleményt hordoz.

Farkassal ugyanis még mindig méltatlanul bánunk. Tehetnek erről a pedagógusok, a múzeumi vezetők, kiállítás-rendezők, a művészettörténészek, az újságírók.