96.3.20.                                                                               LM/ V-ZSOFI2 C.4640

 

Szia Zsó!

 

Örültem leveled tartalmának. Kiderül belőle, ami a hétköznapokon kevésbé, –mennyire tudatosan élsz, ellenőrzöd magad, s igyekszel emberebb emberré válni. (Mindennapokon az ember inkább a mulasztásokra kapja föl a fejét.) Mindezekről alig beszélgetünk. Egyebek mellett ezért is tartom nevelési tévedésnek egymást letolni, -"nem mosogattál el magad után"- hanem rákérdezni: miért nem?! Figyelmes hangon föltett kérdésre jöhet valódi válasz, s meglepő dolgok bukkanhatnak elő, egyebek is, mint a figyelmetlenség (vagyis a szeretetlenség).

 

Emberebb ember. Naplómból látod, én is ebben utazom. Életemből viszont láthatod, eléggé változó sikerrel. Az elmúlt hónapban a nagyböjti zsolozsmaszövegben annyiszor belebotlottam ebbe a felszólításba, hogy üzenetnek kellett tekintenem: böjtölj. Rohadt nehezen megy. Annyit zabálok itt, baj lenne, ha hízékony lennék... És nemcsak a kaja.

Amiért meg Kata nyuvaszt olykor: a "munkamániám". Igaz. Nem elegendő válasz, hogy "küldetéstudat". Van benne menekülés is. Mitől? A rezignációtól, üresség érzésemtől, ami időnként elborít. Hogy unom. Nem tudom magasabb színvonalon elintézni, mint hogy menekülök, mindig jár a kezem. Bízom, hogy munkám nagyobb része közhasznú.

 

Nehéz levelet írni anélkül, hogy az ember ne csúszna prédikálásba. Mami leveleit még felnőtt koromban is ezért utáltam. Mikor tudatosodott, elnevettem magam, és megbeszéltem vele, ne arra használja a levelezést, hogy megmondja, amit élőszóban nem mer. Azóta más a levelezésünk.

 

S. Nagy meg avval bíztat régóta: "mért nem szólsz bele jobban lányod életébe, határozottan? Szúrd le jól, ha kell, hidd el, még örülne is neki..." Még az is lehet, hogy igaza van, akkor sem tudom megtenni. Mondom neki: "felnőtt ember már". És nemigen hiszek a prédikációban. Inkább az életpéldában. Persze mindkettőre szükség van. Szerencsére Katának nem lelki teher a napi beleszólás dolgaitokba.

 

Más.

Rozsnyai Mari buddhizmussal, mindenfélével próbálkozik, most kért tőlem egy tenyérbevehető keresztet. Nézelődtem sokfelé, kerestem alkalmas megoldást. Tegnap találtam a kertben egy törött tetőcserép darabot. Bíztam benne, s csakugyan, vasfűrésszel szabható. Gyufásskatulyányi téglatestet vágtam belőle. Megsmirglizem, sarkokat legömbölyítve, mint egy tengerhordalék kavics. Egy keresztformát fűrészeltem bele. Aztán beleejtettem a festőszerbe, megszívta magát olajjal –nem fog piszkolódni kézbe véve, s jó szaga is lett. Holnap ajánlott levélben föladom neki.

 

Ma, március 20, huszonnyolcadik képem.

A Citadella írója megfejthetetlen csoda. Lenyűgözően tehetséges gondolkodó. Annyira más, mint én; gazdagabb, mint az általam belátható. Egy-két ilyen könyvvel találkoztam életemben.

 

Szütsék féle hangot valamennyire alighanem félreérted. Nem feltétlen LEmosolygás, ha valakin mosolyognak. Mert szerelmes, vagy valami olyasmi. Vagy mert más. Ott nem érdemes sértődni, ahol nem akarnak sérteni. Hidd el, burokkal védett környezetben dolgozol. Hét munkahely tapasztalatával mondom. Lehet, hogy humorát nem érted, vagy egyszerűen csak nem kedveled, nem fontos. Szüts szeret téged.

 

Hanem erről jut eszembe. Szüts morgott itt rátok: "ezek szeretnének önállóbb feladatot kapni, de órákat a konyhában locsognak szabad idejükben. Miért nem próbálkoznak helyette a gépen, tanulnák a programokat?!" Erre a gondolatra is vonatkozik: megsértődni nem kell. Ha igaz, változtass, ha téves, felejtsd el. Bizony jó lenne, ha bent szorgalmasnak könyvelnének el.

 

Komikus, de iszonyú kín kitalálni ezt a New Yorki utat, menjek-e. Nem egyszerűen az önzésem küszködik az igazságérzetemmel. Szüts segít lelkileg, meg anyagilag is, egyébként. Kata is bíztat, ez is szempont, jól esik. Szempontjaimat dadogva próbálom hetek óta megfogalmazni, Miklós már nagyon unja, szegény:

-Jár nekem ez az út?

-Szamárság, de keservesen nehézkes vagyok döntéseimben, s egyáltalán nem egyértelmű, hogy szeretnék utazni. Viszont amit Kata mond, az is igaz: előtte mindig nyafogok, aztán mégiscsak jó.

-Arra is emlékszem, útközben milyen kétségbeesett óráim vannak, hogy indulnék azonnal haza, ha lehetne. Ezt tudva, rövidre szabom a távolléteket. (Spanyol ösztöndíjammal nyugodtam mehettem volna két hétre, a pár nap helyett.) Nagyon el is szoktam fáradni, igaz.

-A pénzkérdés. Talán hallottad Katától, iszonyatos volt a januári OTP számla. A fűtés váratlanul 20 ezer, telefon 8, a két megemelt lakbér 10. Összesen 46 ezer forint, hirtelen be kellett most ennyit fizetnem. S ráadásul, Miklóssal konzultálva, s tőle kölcsönkérve, itt, Kecskeméten rendbe hozatom az autót. Tudod, két évenként kell vizsgáztatni, most júniusban lenne esedékes. De itt tudtak egy megbízható, kifizethető szerelőt a közelben, aki nemcsak kikalapálja, de ismerősnél a vizsgát el is tudja intézni. Ez áldás. Egy éve aggódom, hol találok erre valakit. Nagyon összegyűrtem az autót két év alatt. Szóval elkezdték kikalapálni. 20 ezerrel indult, de vizsgával 46 ezer lesz. Ha megtartjuk az autót, muszáj kifizetni. És akkor én menjek New Yorkba?

Ilyen körülmények között azt a feltételt szabtam magamnak, akkor utazom, ha nekem (nekünk) az út nem kerül pénzbe, (Péterék vendégül látnak,) a repülőjegy árát pedig valaki kifizeti nekem. Ez nem teljesen lehetetlen. Soros ösztöndíjjal próbálkoztam, Szüts indította, a miniszterrel beszélt ezügyben. A Soros-ügyintéző is jóakaróm volt, véletlenül. Kecskemétre jött a levél: nem kaptam meg. Most fölhívtam egy kézséges, jómódú barátomat (több képet ajándékoztam neki az évek folyamán). Utálok ajánlkozni, de most a következő formulával megtettem: "öregem, minden barátomnak szólok (ez nem igaz, csak, hogy ne érezze magára nézve kötelezőnek a dolgot), neked is, egy repülőjegyért egy képet adnék". (Ez harmad árat jelent). Még várom a választ. Szüts, hogy továbblendítsen a problémázásomon, fölajánlotta, hogy akár egy évig is kölcsönad. De fedezetlen adósságokba keveredni -én nagyon nehezen, kivált, ha nem kenyérre kell.

Ami az út mellett szól leginkább számomra, az a következő: idén kezdtem búcsúzni a síeléstől. Fáradok. S mostantól kezdve az utazást is elhagyni... az öregedés siettetése lenne. Ez fegyelmezetlenség.

 

Este fél tíz. Szüts sugárzó arccal átjött, hogy megfestett valamit, nézzem meg. Most lógó orral, káromkodva javítja. Ezt is elbűvölő charme-al.

Feküdni kell, itt is időben kelek. És holnap uszodába menet be akarom dobni ezt a levelet. Jóéjt Nagylányom: