dátum: 84.06.01.   fájl: c1430b-1.htm    C. 1430 B, C

Szigliget
Válaszok Szüts Miklós - Váli Dezső kérdőívére

S Nagy Kata válaszai

1. Miért festesz?
- 5 éves koromban kérdezték először, mit akarok csinálni: könyveket akarok írni, feleltem. Milyeneket? Azt nem tudom, könyveket. Negyven éves vagyok. Most is könyveket akarok írni, s most sem tudom, milyeneket.

2. Mi a feladata munkáidnak?
- A feladat: önkifejezés. 5 éves korom óta tudok valamit, ami csak én tudok. Ezt keresem napi alázattal. Mondhatnám úgy is: a megváltást, vagy megint másként: a szabadságot keresem. Néha távolodom, néha reménytelen, néha megcsillan valami. Ezekért a csillámokért írok.

3. Mi a napi, heti, évi festőprogramod?
- Kedd-szerda, és péntek-szombat, olykor vasárnap: 7-3-ig, 8-4-ig, 8-1-ig napi program: megfelelés a magam keltette elvárásoknak, kötelezettség-vállalásaimnak. Heti program: közelebb jutás az állandóan növekvő adósságok törlesztéséhez. Havi program (kérdőívben miért nincs?) 3-4 tehetséges nap s akkor szerencsés, kegyelt voltam, megérte. Évi program: egy könyv, 3-4 jó előadás, 3-4 korrekt kutatási tanulmány + a többi pénzkereső munka + 1-2 új gondolat, 1-2 kapcsolat az előző évvel + 1-2 előrevetítés, + a folyamatosság és megújulás ingaórája.

4. Szeretsz festeni?
- Nem. Kellemetlen kötelesség, de nem tudok mást és főként nem tehetek mást. Magam elől hová menekülnék?

5. Hogyan készülsz föl az aznapi munkára?
- Magamra kényszerített fiziológiai fegyelemmel: 1/2 12-kor alvás, 1/2 7-kor kelés, egyedüllét reggel, kutyasétáltatás, reggeli, újságolvasás. Majd mindent kimosó zene és ülés az asztalnál.

6. Milyen típusú konfliktusaid vannak az állvány előtt állva?
- 1. nem megy. 2. nem jut eszembe semmi. 3. túl gyorsan megy. 4. túl jól megy. 5 ez egyik sem lehet igaz. Ezek technikainak látszó, valójában morális problémák.

7. Áll-e melletted valaki és ki (kik) - persze gondolatban - a kép csinálása közben?
Nem. Ha állna is, elűzném. Az írás kettőnk ügye: a papíré s az enyém.

8. Hány lépésre tervezel előre egy képet (mint a sakkozók)
- Amíg fejben végig nem játszottam, kár is nekikezdeni. Előbb belülről kész - különben idegen test, nincs hozzá közöm. A kezem csak eszköz.

9. Van-e állandó "szellemi múzeumod"?
- Mit értetek azon, hogy "szellemi múzeum"?
Epiktétosz, József Attila, Heisenberg, Marcus Aurélius, Thomas Mann és ilyenek? Vagy Kafka, Chagall, Farkas István, Spinoza, Klee, Vivaldi? Vagy Ország Lili, Táncos Gábor, Váli és szerelmeim? Vagy Freud? Vagy Leonardo szt. Annája, Van Gogh portréi, és Keith Jarrett zenéje? Vagy mi? A hold - nap - tenger - falomb - kavics? Nem értem a kérdést.

10. Vannak-e olyan kamaszkori ideáit, amik átmentődtek szakmádba?
- Csak azok vannak. Neowenhock, a lencsecsiszoló, Watson-Crick a DNS-szerkezettel, 88 éves "nagyapám", aki nyáron megmondta, hogy előbb még arat, szüretel, disznót vág, aztán meghal: új tavaszba nem kezd.
Ország Lili a hajnali  1/2 5 - 1/2 8 közötti 33 évig tartó festészetével. A zsidó identitás.

11. Mire lenne szükséged szakmailag?
- Közegre. Olvasó, beszélgető partnerekre. Vannak tanítványaim négy éve, ők legalább kérdéseket tesznek fel.

12. Mi hátráltat munkádban?
- A magánéletem. Az ambivalens szenvedélyeim, fegyelmezetlenségem.

13. Hogyan méred magad?
- Napi, heti, havi, tízévi mérlegen. A vágyottak és megvalósultak distanciájában. A belső amplitúdók kiegyenlítettebbé válásában. A tolerancia szintem növekedésében. A szeretetlenségeim háttérbe szorításával. A mennyiség és minőség helyes arányában. (nekem nagyon sokat kell produkálnom ahhoz, hogy érték is teremtődjék).

14. Honnan szeded képeid témáit?
- Alakul egyik a másikból. Kitaláltam őket 24-28 éves koromban, s most loholok utánuk.

15. Van-e maradandó szellemi kapcsolatod befejezett képeiddel?
- Nincs. Kész, bevégeztetett.

16. Mi a szerepe a véletlennek munkáidban?
- Mivel a filozófiámban olyan kategória, hogy "véletlen" nincs, így a kérdést sem tudom megválaszolni.

17. Mi a napirended, a szokásos?
- Hétfő és csütörtök 1/2 8 - 9-ig, ill. 6-ig a munkahelyem + tanítás + kiállítások, este: mozi, színház, emberek. Kedd-szerda: 7-8-tól, 1-2-4-ig írás, este utána: könyvek, jegyzetelés, anyaggyűjtés, pénzkereső munkák, olykor emberek. Pénteken 4-ig ugyanaz, utána zsinagóga, zsidó közösség vagy otthon barátok. Szombat: 1-ig írás, 1-től vasárnap estig mindenféle: főzés, takarítás, séta, kiállítás, emberek, szerelem, veszekedés stb. Szerelem csak szerda (is) vagy szombat (is) vagy vasárnap.

18. Hány napot festesz egy évben?
- Heti átlag 3-4, havi 16 minimum, évente 160-180 napot.

19. Hány képet festesz egy évben?
- Egy könyv, 3-4 jó, 3-4 közepes tanulmány, 3-4 előadás, 3-4 kutatási zárójelentés, a többi selejt.

20. Foglalkoztat-e befejezett képed sorsa?
- Nem.

21. Milyen festő vagy?
- Középkeleteurópai.

22. Milyen művekhez menekülsz, ha baj van?
- Vivaldi, Bach, hegedűversenyei, Jarrett, görög diák, tenger, fehér templomok, középkori szörnyek, bölények és flamingók, Epiktétosz.

23. Mire vágysz?
- A vágyaimat mindig realizálni tudtam és tudom, ezért nem vágyak. Két vágyam, ami vágy: szeretnék 88 kg lenni és szeretnék állandó partnert, kedves, szelíd, békés lényt, akivel ugyanúgy élhetnék együtt, mint így egyedül.

                                                    S N K