2014.1.5.                    html-2014/uj-program.htm        C.12594 -

 

2013.12.30. Ádám! Délután Andrissal átalakítottuk a honlapot, elsősorban a NEWS-fájok miatt, hogy okostelefonra, s főleg TABLET-re is jó legyen. Android rendszeren is.
- a honlap 1240 px szélessége helyett most 400-tól fölfelé bármekkora, a két szélső frame (margó) eltűnt
- ha több kép együtt (=táblázatban): mérete ezentúl %-ban megadva = kisebb felületen ők is összemennek
- A NEWS szövegsablonjai központi CSS-fájlba, így 2010-től visszamenőleg érvényesek

 

 

ÁDÁM: Szia Deske, 

  1. Elöljáróban annyit, hogy nekem iPhone-om van. Lizának van Androidos mobilja, de megnéztem mindkettőn. Részletesen pedig a következőket tudom mondani:

  2. Vélemény, múltkori beszélgetés, satöbbi. Szintén pontokban.

  3. Ceterum censeo: nagyon vékony jégen táncolsz, ha valamit változtatni szeretnél az oldaladon, mert – mivel a fent említett problémák közül nagyon sok összefügg sok másikkal – egy gond megoldása azonnal maga után vonja egy sor más probléma redukálásának szükségességét is, ami villámgyorsan az oldal publikációs és publikus felületének teljes lecseréléséhez vezet. Ha csak egy szálat kellene kiragadni, én mindenképp utánajárnék a „Miért omlik össze a News iPhone-on?” kérdésnek, aztán vennék egy mély levegőt, elszámolnék százig, majd eldönteném, kell-e nekem új oldal, vagy nem. Ha igen, akkor az legalább fél év, sok pénz és rettentő sok kompromisszum. Ha nem, akkor mindenkivel közölném, hogy „lófasz a seggedbe, ez az én oldalam, vagy olvasod és tetszik neked így, vagy mész tovább”.(maradok nehezebben kezelhető 2014.1.22.)

Hát röviden ennyi – tényleg röviden, mert erről a kérdésről nemcsak vastag könyveket és cikkeket írnak manapság, hanem méregdrága előadássorozatokat is tartanak belőle, nota bene, sokan ebből élnek. (Úgy hívják őket, hogy „UX expert”, vagyis az, aki a felhasználói felületek tervezéséhez ért.)

 

Záradék: tudom, te nem mondanál soha olyat, hogy „lófasz a seggedbe”. :)


PS:

A frameset a kilencvenes évek végének (gyakorlatilag a web hőskorának) a válasza volt arra a problémára, ami a következő kérdésben manifesztálódott:

 

„Hogyan érjük el, hogy a lap bizonyos elemei – például a menü – minden egyes aloldalon ugyanott és ugyanolyan tartalommal jelenjenek meg anélkül, hogy ezeket az elemeket újra be kellene tölteni minden egyes aloldal megnyitásakor?”

 

A válasz pedig így hangzott:

 

„Készítsünk egy meta-oldalt. Ez a meta-oldal – melynek neve frameset – ne rendelkezzen önálló tartalommal, hanem mutasson további két, »igazi« oldalra (vagyis ebbe a meta-keretbe töltsünk be két fájlt). E kettő közül az egyik legyen a fix elemünk – például a menü – a másik pedig a valós tartalom”.

 

Ez szép és helyénvaló volt akkor, ma azonban ez a sebesség kérdés – pláne egy pár kilobájtos menü esetében – nem merül fel. Ezen kívül a gondokat nem csak az előző levélben említett, a frameset-nél írt felsorolás pontjai jelentik, hanem az is, hogy a két eképpen betöltött fájl között (gyakorlatilag) semmiféle kommunikáció nincs: hiába nyitok ki egy almenüpontot a fix részen, attól az még ugyanúgy megnyitva marad, ha a tartalmi keretben egy teljesen más aloldalt nyitok meg később. Vagyis a navigáció válik inkonzisztenssé.

________________________________________________


TAMÁS:

Három külön részt képzeljen el:
1. adatbázis
2. program, amivel az adatbázist írja, amit az előbb javítottam
3. a honlap, ami az adatbázisból olvas 

Ezek függetlenek egymástól. A honlapot lehet úgy változtatni, hogy a program marad. De lehet azt is csinálni, hogy egy új honlap egy külön része lesz a mostani program, azaz a program beépül a honlapba: a deske.hu -n lesz egy aloldal csak Önnek, jelszóval védve.

Nem foglalkoztam honlapokkal, a legújabb divatokat nem követem, de szerintem igaz az, amit írtak Önnek. 

A honlap technikai felépítése valóban régi. De jól működik, és a törzsközönsége megszokta már. Ez olyan, mint az autó. Félévente lehet újabbat venni, bizonyos körökben ez szokás/elvárás. Vagy mobilt.

Itt most Önnek kell eldöntenie, hogy mennyire kívánja követni az éppen aktuális divatot, és kíván-e 1-2 évente új honlapot létrehozni, mert 1-2 év a honlapok életideje a trendeket is figyelembe véve. 

Ha a törzsközönsége mellé megszólítana olyan közönséget is, aki mobileszközökhöz ragaszkodik, akkor két út is lehet:

1. egy teljesen új honlapot hoz létre, új alapokon, de modern és divatos
2. egy mobilos verzió is készül a meglévő mellé, és a meglévő kicsit egyszerűsödik, felfrissül. Hogy könnyebben el tudja képzelni a mobil verziót: http://sporthirado.hu honlapnak a mobil verziója az http://m.sporthirado.hu/ Vagy origo.hu és m.origo.hu 

A kérdés itt az, hogy mennyire kíván a meglévő törzsközönsége mellé újabb közönséget is megszólítani, ennek fényében válasszon a fenti két megoldás közül (ne felejtse, bizonyos közönségnek 1-2 évente készíthet új honlapot).

Plusz információ, hogy a bankszakmában 3-4 év egy informatikai megoldás élettartama, utána fiatalításon esnek át a rendszerek. És a bankok rendszere mindig elmarad az újdonságoktól, mert egyetlen bank sem használja semmiből a legújabbat, sőt, bizonyos megoldások életkora évtizedes. Ennek a magyarázata egyszerű: ez biztosan működik, a bankban pedig biztos megoldás kell a pénz kezeléséhez. Üdv, Tamás

___________________________________

Kedves Művész Úr! Elöljáróban annyit, hogy jó pár éve (~7) olvasom a blogját és nem keveset adott nekem lelki értelemben és művészeti információk tekintetében is. Szerintem először önnek kellene eldöntenie, hogy kinek szól az oldala! Vajon olyan embereknek, akik ha nem jön be rendesen a honlap okoskütyün, akkor nem veszik a fáradtságot asztali gépen, vagy laptopon megnézni? Netán olyanoknak, akiknek teljesen mindegy milyen "elavult", milyen a színe, a betűtípusa, a szerkesztése; megtalálják a módját és az alkalmat hogy elolvassák?
Sok barátomnak (szinte mindnek) van okostelefonja, tabletje, de mindnek van mellette asztali gépe is, vagy laptopja is, tehát ez nem probléma. Más kérdés, hogy ők nem olvassák önt. :)

Szerintem elég fura dolog lenne az, ha önnek kellene az életművének egy jó részét átalakítani csak azért, hogy másoknak kényelmesebb legyen és mondjuk kettővel kevesebbet kelljen kattintani. Persze, ha ez egy kereskedelmi honlap lenne, ami karkötőket árul pl., akkor mást írnék, de én úgy értelmeztem, hogy ennél azért több az oldala.

P.s.: ha más formátumban folytatja, akkor is olvasni fogom. 

________________________________________________

Deske, Maga  a deske.hu -val magasra tette a lécet. (Nem csak a belbeccsel, hanem a külcsínnel is.) És most valaki szólt, hogy okostelefon, meg tablet... (no és a Kindle-t mért nem említette az illető? Az pl. nem színes, hanem fekete-fehér.) Vagyis, – ha jól értem – azt akarják,hogy áldozzon a korszellemnek,
és másszon át a léc alatt??!

_______________________________________________

Deske  

a vélemény, hogy el fognak maradni az olvasók, károgás. Majd ha  csökken, akkor (se).    A témaváltoztatást nem mondják?

___________________________________________________

Aki Téged a honlap körszerűsége miatt olvas, az nincs magánál. Bernáth Aurélt mi miatt olvasták, Pilinszky prózáját mi miatt olvassák. Engem sose érdekelt igazán a megjelenés formája, ami egyébként mindig is tisztességes volt. A művész gondolkodásmódja érdekelt, az a világ, amelyet ilyen módon ismerhettem meg. Örülök, hogy megismertem.
De mivel egy élet egésze alatt se tudja senki kimondani teljesen önmagát, sem viszonyát a világhoz, nem tartok attól, hogy megáll az érdeklődés útközben.
Nem szórakozásból olvasnak sokan szerintem, hanem mert épülni szeretnének megosztott látásmódod által.  
_______________________________________________________

Kedves Dezső, Kellemes meglepetés volt, hogy a mai nappal kezdődött a News. Másik tény, hogy néha próbáltam tableten és mobilon olvasni de főleg a képek miatt, nehezen kezelték az eszközök így csak laptopról vagy asztali gépről olvasom.
_____________________________________________________

Dezső bácsi ne higgyen a károgóknak, nem igaz hogy korszerűtlen!!

Sajnos ezt a kort éljük. Amit tegnap megvettünk azt ma már dobjuk el mert holnap tudunk újabbat venni.

Nekem nincs se tablettám / csak egy kalmopyrinem, amit rögtön be is veszek mert a melegfront kikészíti a fejem/ és okosabb telefonom sincs. Így szeretem olvasgatni, ahogy van.

Kérem nekünk néhányunknak maradjon régimódi ! :) 

______________________________________________________

SZERKEZET JAVÍTÁS ÜGY TOVÁBB

Szönyi 14.1.7. Nem a popup scriptje a hibás, hanem a frames szerkezet miatt zavarodik meg, ha csak az xj.htm-et nyitottam meg, akkor jó helyre kerültek a popup nagy képek is. Szóval akkor a következő gondolkodni való, hogy mivel lehet kiváltani a frameset-et. (Van rá egy ötletem, de ahhoz minden file-t módosítani kell.)

A pop-up helye tul.képp részletkérdés, nem?, ahhoz képest, hogy följön-e egyáltalán. Bár te itt jó hírt hoztál nekem.
Aki nem tudja, hogy mit/hol kell keresni, az csak azt tapasztalja, hogy elsötétedik kicsit a képernyső, és nem történik semmi.
Azt, hogy egy képet kéne keresnie (sokkal) feljebb vagy lejjebb az oldalon, nem várnám el tőlük, mert még
és is, aki tudtam, hogy mit várok, sokadjára jöttem rá, hogy nem hiba van, csak (hatalmas) elcsúszás.

De ahogy a második levélben is írtam, ha nincs frame-es szerkezetben, akkor ez a hiba is megszűnik.

14.1.10. Szia Deske! Csináltam egy olyan tesztoldalt, ahol nincs frameset, de mégis van menü esetleg elküldhetnéd azoknak a barátaidnak, akiknél elszállt tableten nézve a válinews, hogy ez náluk hogyan viselkedik: http://deske.hu/iras/news-fajlok/xj_test.htm Persze a menü linkjei nem lesznek jók, mert azok még a framesetes szerkezet szerint hivatkoznak, de a válinews (a barátom tabletjén nézve) teljesen jól működik, így a popup képek is jó helyre nyílnak meg. Szóval, ha most náluk is megjavult az oldal, akkor el lehet gondolkodni a framesetes szerkezet elhagyásán: de akkor egy (jó) pár oldalt módosítani kell...

14.1.10. Váli Mik: a teszt-oldalt nem látom, úgyhogy a News legutolsó napjait nézegettem. Jelentem Apple telefonon és tableten ugyanaz a helyzet: gyönyörűen, gyorsan bejön, nem fagy le, linkek működnek, képek nagyban való megnyitása egységesen nem működik. Programozoknak szokott kelleni, hogy pontosan min tortent a teszt:
Apple iPad 1
oprendszer: iOS 5.1.1
Apple iPhone 5
oprendszer: iOS 7.0.4

MEGOLDÁS:

2014.1.22. vd:

1. AMIÉRT AZ EGÉSZ: hogy mindkét rendszerű TABLET-en, és mobilon is működjön (öt év múlva is); ezeken fognak olvasni.
2. Andrissal ma esti beszélgetünk alapján letisztult, maradjon a honlapom korszerűtlen, három klikk egy helyett. Beláthatatlan munka lenne ezt kiváltani.
3. Andris 2010-es megjelenésétől lecseréli a felugró képek (pop-up ablakok) szerkezetét frameset szerkezetről iframe-re, a tabletek végett.
4. A hang és videó file-ok befűzését visszamenőleg is mindet lecseréli flashról HTML5-re. Egyelőre szimultán mindkét verzió felkerül.