2024.04-05.                            html-2024/czobel-rajz.htm                             C.22131 -133


 

A MEGTALÁLT CZÓBEL-RAJZ

 

2024. 04.27.
Talán hogy most a Czóbel Múzeumban jártam, jött föl ez a régi történet. Új pártfogómat, gyűjtőmet, Gábort; kértem meg erre a feladatra. Czóbel-rajongó ő is, a múzeumnak is kölcsönzött Czóbel-műveket. Tán ennek következtében múzeumi kutatási engedéllyel is rendelkezik;  hát megkértem, kutassa föl, láttam én a szentendrei Fő téri templom melletti múzeumban, az első emeleti folyosón, úgy 30-40 éve egy Czóbel-firkát kiállítva. Lenyűgöző volt, holott - és ezt azóta forgatom a fejemben - hogy a remek rajz egyetlen lényegi témája az volt, hogy Czóbel egy érdektelen kerti padot nem tud lerajzolni. Amit egy vonallal el lehet intézni, ő tízszer próbálgatta, egy kicsit ide, egy kicsit oda. Evvel együtt remekmű, nekem éppen ezért példaértékű; a művészet logikátlan csodája.

Valahogy így nézett ki:

 

 

 

 

2024.05.01.
-- Kedves Dezső, keddre kértem kutatási engedélyt a Czóbel-múzeumtól. Átnéztem a teljes,1500 darabból álló adatbázist, de sajnos nem találtam meg a padot.
Gábor

 

2024.05.01.
-- Szia Deske,
"Czóbel kiállítás Szentendrén 1966". Az Arcanumban találtam, ez lehet az a  PAD, amit keresel...
A katalógus szerint a MNG tulajdona volt akkor, de lehet, hogy még most is. Paula

 

 

(Tehát megvan a keresett rajz adatsora és leltári száma.)

 

És elküldött egy Népszabadság-melléklet oldalt is három rajzzal, 1960, köztük talán az én padom, és hogy ugyanaz megvan a Magyar Rajzművészet c. kötetben is.

 

 

 

 

 

2024.05.15.
Gábor kutatási engedéllyel a  "Szépművészeti Múzeum Közép Európai Művészettörténeti Kutatóintézet Archívum és Dokumentációs központban". A leltári számmal beazonosította; és megtalálta.

S ma csatolta a képet, amiről az évtizedek során csakugyan lefelejtettem a pad körüli hátteret.
 

Mellékesen fordulat ennek kapcsán, amiért az egész rajz izgatott, a  tételem, mi szerint egy munka rajztudás nélkül is lehet remekmű, ugyan örökérvényűen igaz, de erre speciel Czóbel nem példa. Minap egy iskolai tanulmányrajzát láttam, férfiakt, lenyűgöző rajztudás. Ezt kifacsart karú aktjaira is alapoztam, tévesen.


Tehát Erdei út paddal, 310x397 mm. színes + fekete kréta, 1940-es évek eleje, származás: 1954., F. ajándéka, értéke 300 Ft., Lsz. 1954-4885, helye: MNG; a rajz, amit én 1966-ban láttam.
Igen, remekmű. Az atmoszférája, a ritmusai. Ilyet csak hatalmas tehetség tud firkálni.