2024.05. (print)  html-2024/pesti-musor-1997-10.htm    (tétel: C.05153) C.22134

 

Pesti Műsor, 1997. 10.

Váli Deske

Akik nem ismerik Váli Dezsőt, csak a festményeit, bizonyára meglepődnének, ha beleolvasnának egy-egy írásába. Amikor készülő könyvéhez ajánlásokat kért barátaitól, így fejezte be levelét: „Köszönöm, megvagyok. Gyerekek betegek, jól vannak. Kata Győrben. Elfelejtettem vacsorázni, pedig mindjárt tíz, indulok biciklizni. Ma a Margitszigetre. Deske.” Az 1987-es, szintén Ernst Múzeum-beli kiállítás katalógusához pedig ilyen önéletrajzot fogalmazott: „Születtem 1942, diploma 1967, első kiállítás 1969, önálló kiállítás 19, külföldi szereplés 14, olajkép eddig 826, ebből megsemmisítettem 507, köztulajdonban 161, díj 10, kitüntetés 1, gyerek 1, összesen 6961.” És az igazi önéletrajz: „1951 májusában föltett kérdésemre 1983 augusztusában megtaláltam a választ. Most már mindegy, meddig élek. De addig: szolgálatban vagyok.”

Kiegészítésképpen. A művész állandó témája a műterem. De sokszor megfesti a zsidótemetők hangulatát is. Hallatlanul precízen gyűjt magáról mindent. Öndokumentál. Hogy miért? Mert talán „belém vagyok gabalyodva” – mondja. Szóval örökösen műtermét, szűk, közvetlen környezetét festi. Fotókatalógusban dokumentálja saját festményeinek saját reprodukcióit. Dossziékban gondosan gyűjti saját gondolatait, papírra, levél-jellegűen. A naplója közel négyezer oldal. Ad egy másolatot a Tudományos Akadémia kézirattárának, otthon őrzi egy példányát, s elküldi egy Franciaországban élő barátnőjének is – havonta. Nem engedi ki hazánkból a képeit. Ezt hátul rájuk is írja. Közgyűjteményeknek igen. Reggelente imaidőt tart. Azt vallja, „negyven életév felett az ihlet napszakhoz és keretmérethez igazodik.”

Állandó kiállítása látható a győri Városi Múzeumban. Amennyire nyitott írásban, annyira zárkózott, meditatív alkotó. Líraian absztrakt képeit emlékek, gondolatok uralják. „A kép lényegéről soha semmit sem tudok előre. Gyanítom, utólag se. Festés közben gondolataim sincsenek…” – idézem saját szavait. P. Szűcs Julianna azt írta egyszer, hogy „fotókollázsait akár taníthatták volna a magyar avantgard földalatti akadémiáján…”

További adatok: az Ernst Múzeumban november 15-éig látható kiállítás legújabb alkotásaiból. A bemutatóval egy időben jelentette meg az Új Mandátum kiadó Váli című monográfiáját, 100 oldal szöveggel, 80 szöveg közti ábrával, 48 színes felvétellel, s a képhez tartozó szövegekkel. 

Csorba Mária (11 betű)