01.6.29. Élet És Irodalom EGYEB/ESTERH-RACZ C.6689

 

Rácz Péter: Nem üti

 

Restellem elmondani: az a bizo­nyos húsvéti cikk arról szólt, hogy veszélyes mértékben hiányzik a szolidaritás ma, ebben az ország­ban (Esterházy Péter: Egy katolikus magyar följegyzéseiből. ÉS, ápr., 20.). Történetesen romaügyben, de egyébként is. Arról is szólt, hogy ebben a kérdésben hallgatnak "a püspökök", vagyis a katolikus egy­ház. E hallgatás különösen feltűnő ama kritizált óriásplakát után. Es­terházy Péter cikkére reagált, töb­bek között, Jeleníts István, és sokak megdöbbenésére, az enyémre is, úgy tűnt, nem érti a kérdésnek ezt az aspektusát, és látványosan más­ról beszélt (Válasz E. P. húsvéti so­raira, máj. 18.). Ez szomorú.

Márpedig Jeleníts István jelentős gondolkodó, a széles látókör és a tolerancia nála soha nem volt kétségbe vonható. Ezenkívül sokaknak mindenek fölött álló tekintély. Mondhat, tehet bármit, az jó. So­kak vélekednek így. Közéjük tarto­zik Váli Dezső, aki - sajnos - a kö­vetkező kontextusban vallotta meg tiszteletét: Esterházy nem javasolta neki az Új Demokratában való meg­szólalást, de mivel Jeleníts ezt nem utasította vissza; ő is belement, mert hogy "Jeleníts üti Esterházyt" (Drága Péter!, ÉS, június 15.).

A király a bubit. Az igen. A szel­lem, pláne a művészetek világában (a múlt héten még volt ilyesmi, ha jól emlékszem) mintha más lenne a helyzet. Én úgy tudtam, hogy van jó kép meg dilettáns mű, zseniális kép meg közepes és gyenge, nagy­szerű tett meg kevésbé nagyszerű. Az emberek is sokfélék: okosak, hit­ványak, szőkék, aranyosak. Nagy művészek, jelentős személyiségek, mögöttük egy életmű, jobb és ke­vésbé jó művekkel. Érthetőbben: Jelenits kiváló pap, jó oktató, a szellem csillog a homlokán. Esterházy­nál mutatis mutandis ugyanez, a homlokát neki eltakarja a haja, ott máshogy van a csillogás. De hát gondolom, sőt: bizonyossággal tudom, volnának itt is, amott is gyengébb napok, művek is. Ez így van jól, tetszik nekünk ez. Hasonló a helyzet Váli Dezső képeivel is. Még érthetőbben: a konkrét mű, tett számít (cikk, kép, aláírás, óriásplakát.)

De hogyha valamivel kapcsolatban fenntartásaim vannak, erkölcsiek, és ezért valaki (bubi) segítségét szoktam kérni, ami normális, sőt szoktam is őrá (bubira) hallgatni, következésképp nem teszem meg azt a valamit, most viszont azt hallom, hogy másvalakinek (király) e téren nincsenek erkölcsi aggályai, akkor tehát félretehetem az enyéimet (király üti bubit), ezt, bár már néhány órája elolvastam Váli Dezső írását, ezt nem értem.

Nem értem: "Jeleníts üti Esterházyt"? Miben? Hitben? Hittudományban? Regényírásban? Pacalevésben? Mióta? Öröktől fogva? Tizenöt éve? És ezután mindig? Jelenits már nem hibázhat? Esterházy pedig (legalábbis Jelenitscsel szemben) ássa el magát? Birkás üti Válit? Vagy fordítva? Nem kellene akkor felállítani a nagy ütési erősort?

És ha valakik megszólalnak, csak megnézzük a tabellát, és mindent tudunk?