95.1.15.                                                                                                         C.4406

 

N. Mészáros Júlia

Megyei Múzeumigazgató

 

 

Kedves Júlia!

 

Tegnapelőtt az utcán összefutottam Gruber Béla húgával, Ágotával, érdeklődött dolgaimról, mint mindig, s én megemlítettem a győri állandó kiállításunk ügyét. Ennek kapcsán elmondta, hogy egy Győrben lévő múzeum számára ő is szívesen adna letétbe: egy Gruber főművet. Továbbítom az ajánlatot Önnek.

 

El szeretném mondani magának a dolog előzményét. Kb. 82-ben Ágota akkor még Üllői úti lakásában alkalmam volt látni a Gruber halála, 1963 óta egyben tartott és őrzött sok száz tételes, teljes hagyatékot. Lenyűgözött ez az életmű. Utána megpróbáltam számára egy múzeumot megszervezni. Megnyertem az ügy számára még a magas Pártközpontot is /Bereczky Lóránt/, valamint Németh Lajost, aztán az Alap akkori igazgatóját, Vác Tanácselnökét, és egy patronáló levél erejéig Bernáth Aurélt. Odáig jutottunk, hogy egy kollektív képátnézés keretében mindenki egyszerre fölsóhajtott, hogy ez milyen gyönyörű, s a Minisztérium 300.000 forintért rögtön vásárolt néhány képet /szétosztotta a múzeumok között, Nemzeti Galéria is kapott kettőt./ Valamint az öt örököst, az öt testvért képviselő Ágota, aki az anyagot őrizte, szerződést kötött a Szentendrei Múzeummal, ha jól emlékszem, 40 festmény átadásáról, avval a feltétellel, hogy a váci múzeumban lesz néhány éven belül kiállítva. A Tanács a váci zsinagógát adta, jelölte ki múzeummá alakításra. Az épület terve is elkészült már, /láttam a tervet/ mikor az egész elakadt, állítólag a Pestmegyei Pártbizottság titkárának nem tetszett eléggé a dolog, vagy talán a Hincz múzeum elvitt minden pénzt. A család még néhány évig /szegénységük ellenére, igen-igen becsülendő módon/ együtt tartotta az életművet, várva a múzeum lehetőségre /1986 körül még egyszer megpróbálkoztam, az akkori miniszterhelyettes segítségével, akkortájt válogattam és rendeztem egy nagy Gruber kiállítást Szekszárdon, amit ő nyitott meg, a zsinagógából átalakított Művészetek Házában/ Azóta reményük fogytán, anyagi gondban, el-eladogatnak belőle. Időnként szerveznek egy-egy kisebb kiállítást, de nem túl ügyesen, jelentéktelen helyeken. Most részben a Képzőművészeti Főiskola, részben saját pénzből kiadnak egy könyvet, végre. Sajnos Németh Lajos meghalt, mielőtt az ígért monográfiát megírta volna, így három kisebb szövege kerül a könyvbe, a képek elé. Időközben egy kisebb lakásba költöztek a Rózsadombra. Nyugdíjasok. A nagyobb képeket a garázsban tartják, -csak ott fér el- megnyugtattak, száraz helyen.

 

Igy áll a dolog ma. Gruber zseni volt. Életművét teljesnek tartom.

 

Mindezt azért írtam le, hátha netán Magának kedve, és lehetősége lenne akár egy Gruber kiállításhoz, akár netán egy Gruber múzeum alapításához, szerintem a család hajlana a dologra. Ágota ugyan ott az utcasarkon csak egy mű kölcsönzése ötletéig jutott el. 13 éve ismerem őket, szívesen bemutatom magukat egymásnak. De közvetlenül is fordulhat hozzájuk, egyszerű , tisztességes emberek:

 

Gruber Ágota, Strakovitsné

1022 Bp. Lévay u. 10. t:1/1159-604

 

szívélyes üdvözlettel:                                                               /Váli Dezső/