2000.08.23.                                /html/ujpeter.htm

 

Népszabadság 2000. augusztus 23.

 

Új Péter: 20.

 

Mondanám már a szokásos (kötelező) Tí­már Péter-idézetet: „'társak, 'társnők, gusztus húsz, kotmányunk ünnepe", de.

Mindig az áthallások, Danubius-party kontra Bánk bán, és nyilvánvalóan nem­zeti érzések vannak itt sértve, az enyémet például a takonyszerűen beszáradt hülye­ség sérti, folyton folyvást. Szóval, mielőtt bárki hangot adna megdöbbenésének, a rökönynek, közlöm: könnyű nyári katar­zis keretében kellett fölismernem az új ál­lamalapítás jelentőségét, hogy tudniillik új korszak nyílott - ünnepélyesen, mint a hóvirág februárban a Mecsekalján, de emez már úgyszólván hetente, minden héten nyílik -, ezúttal az ünnepelésben, átérzésben és áthallásban, ilyenekben, és persze tűzijátékban-fényshow-ban, mi­szerint az Országház elől, méltó módon, nem pedig a komcsi Gellérthegyről.

Csak magyarázatképpen mondom: a tűzijátékot mint kulturális jelenséget ­nem értem. Hogy ha színes place­bórakétákat lődöznek az égbe sok millió­ért, az a lakosság meglepően nagy hánya­dára egészen elképesztő hatással tud len­ni. Óvodás, BKV nyugdíjas, agysebész, traktoristanő mered az égre egy em­berként, olyan áhítattal, mintha legalább­is az Úristen mesélne disznó vicceket odaföntről. És még csak ilyen nagyszabás sem kell, egy középgazdagéknál megpu­fogtatott szülinapi extra, vagy tucatnyi, esküvőre kilőtt viharjelzés is biztos siker. Persze tudom: az ősi kínai hagyomány, zsigerekből jövő tisztelet, fejvesztve me­nekülő indiánok, primitív népek. Vagy mi. Nekem a tűzijáték mégis: gagyi giccs, kamu. Azaz: csak tűzijáték.

Hát ezért mértem el a dolgokat rende­sen, és Budaörsről indultam meg husza­dikán negyed kilenc felé otthonom irá­nyába, külterületen, és keveredtem Mar­tonvásártól ki tudja, meddig tartó dugó­ba. Lépdeltem a legendás minőségű M7­esen három órán át, minden helyismere­tem kihasználva kavartam magamat éj­félre a Móricz Zsigára (körmenet).

Hanem útközben a sok bedugult ma­gyar! Az a finom, ideges, kikészült, de ünnepi hangulat: csajok kikapaszkodva kocsiablakon, gyerekek a leállósávba kényszerült Lada tetején szambázva, és csak néztek a messzibe, hogy tizenöt ki­lométerről megláthatnak egy magasabbra eresztett fénycsóvát, szikrázó gömbfor­mát vagy valamit. Aztán ahogy bent türe­lemmel kavarogtak a tökéletes káoszban. Ünnep van. Metró nincs.

Megint magyarabbak lettünk, nem is kicsit, mindig csak egyre magyarabbak, megállithatatlanul, day after day.